O autorze
Odpuściłem sobie studia i etat, żeby prowadzić małą firmę. Jako freelancer optymalizuję strony internetowe pod kątem poprawy wskaźników biznesowych. Ponadto wraz z moim zespołem tworzę kilka projektów dotyczących marketingu internetowego.

7 bzdur na temat pracy programisty

Wiele osób szuka ciekawego pomysłu na siebie, zwłaszcza jeżeli chodzi o sferę zawodową. Część osób twierdzi, że praca jako programista jest tym zawodem, w którym znajdą spełnienie. W wielu ofertach pracy można znaleźć zapewnienia o świetlanej przyszłości specjalistów IT i ich atrakcyjnych zarobkach. Jednak wokół pracy programisty krąży wiele mitów. Poznaj 7 najpopularniejszych.

1. Praca w IT jest tylko dla wybranych.

Wiele osób wciąż uważa, że praca w IT jest stworzona tylko dla wybranych jednostek. Nic bardziej mylnego. Pracować w IT może każdy, zarówno osoba zaraz po szkole jak również osoba dorosła. Branża IT ma to do siebie, że projekty wymagają często dość abstrakcyjnego podejścia, czego nie można się nauczyć. Często osoby początkujące, właśnie przez brak doświadczenie i pewnych nawyków, wpadają na najlepsze pomysły.


2. Nauka programowania jest niemożliwa w późnym wieku.

Chociaż nauka, którego z języków programowania nie musi być prosta i szybka, nie można skreślać osób dorosłych na samym początku przygody z programowaniem. Często na kursy programowania przychodzą osoby, które pomimo wielu lat doświadczenia w jednej branży, chcą zmienić coś w swoim życiu i kończą kurs, radząc sobie nie gorzej niż ich młodsi rówieśnicy.

3. Praca programisty jest przeznaczona dla mężczyzn.

Jest to kolejny mit, który można usłyszeć pytając ludzi co sądzą o pracy w branży IT. Coraz więcej kobiet zastanawia się jak zostać programistą i czy faktycznie jest warto próbować sił w branży aplikacji. Jak się później okazuje, wiele z nich radzi sobie lepiej od mężczyzn! Czy to przez ich inne spojrzenie na pewne sprawy?


4. Rynek IT jest przesycony specjalistami.

Jest to pogląd, który zaczął panować już kilka lat temu. Po boomie na informatykę, wiele osób zdecydowało się kształtować przyszłość w tym kierunku. W pewnym momencie kierunki informatyczne były tymi najbardziej obleganymi na uczelniach wyższych. Pomimo tego, firmy wciąż rozwijają się oraz powstają nowe, często startup'y, które szukają ludzi chętnych do pracy. W mniejszych firmach można stawiać swoje pierwsze programistyczne kroki, by móc wypłynąć później na szerokie wody.

5. Programiści są samotni.

Jest to jeden z mitów, który rozpowszechnił się przez to, gdyż większość ludzi wyobraża sobie programistę jako osobę spędzającą całe dnie przed komputerami, szukając nieścisłości w swoich kodach. Nic bardziej mylnego! Mówiąc szczerze, firmy branż IT obecnie bardzo mocno stawiają na integrację swoich pracowników, gdyż wierzą, iż zgrana ekipa jest w stanie poradzić sobie z najtrudniejszym projektem, a stworzenie więzi pomiędzy pracownikami sprawi, że będą się ze sobą czuli dobrze i będą w stanie sobie nawzajem pomagać.

6. Aby nauczyć się programować trzeba poświęcić temu połowę życia...

Kiedyś można było spotkać się z takim przekonaniem. Przede wszystkim ze względu na to, że większość programistów była samoukami z pasją. Obecnie prowadzonych jest wiele szkoleń z bardzo wielu języków programowania,, np. bootcamp Java. Obecnie programowania na poziomie pozwalającym rozpocząć pracę, można nauczyć się w... Miesiąc!

7. W IT liczą się tylko umiejętności praktyczne

Ostatni mit, który wielu może wydawać się dość prawdziwy. Należy pamiętać, że zespołu są zorganizowane w różny sposób. Nie każdy musi mieć niesamowite umiejętności praktyczne, gdyż tak zwane umiejętności miękkie są bardzo istotne w zarządzaniu zespołem. Nie każdy musi być wybitnym specjalistą praktykiem, bo może pełnić w zespole jeszcze dodatkowe funkcje, np. organizacyjne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...