O autorze
Odpuściłem sobie studia i etat, żeby prowadzić małą firmę. Jako freelancer optymalizuję strony internetowe pod kątem poprawy wskaźników biznesowych. Ponadto wraz z moim zespołem tworzę kilka projektów dotyczących marketingu internetowego.

Jak się studiuje programowanie?

Wiemy już, że branża IT rozwija się w dynamicznym tempie, a miejsc pracy dla programistów jest coraz więcej. Dlatego też niektórzy decydują się pójść na studia z programowania. Jak to wygląda w praktyce?

Na początku drogi zawodowej należy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak zostać programistą? Najczęściej wybieraną drogą przez młode osoby jest pójście na studia. Kierunki informatyczne prowadzi wiele szkół wyższych - od wielu politechnik, przez specjalne szkoły dla programistów, aż po normalne uniwersytety. Trzeba jednak mieć na uwadze, że informatyka to ogólna dziedzina, a programowania trudno jest się nauczyć z teorii. Dlatego wybierając uczelnię/szkołę należy sprawdzić ile w tej nauce jest praktyki.

TRYB NAUKI

Nauka programowania to ciężka praca. Pragnący iść na studia związane z tą profesją muszą wybrać, czy chcą uczęszczać na studia dzienne, wieczorowe, zaoczne, czy bootcamp programistyczny. Każdy z tych trybów ma swoje plusy i minusy. Np. na studiach dziennych jest najwięcej czasu na realizację przedmiotów, a także na indywidualne rozmowy z prowadzącymi, jednakże nie pozostaje już czasu na nic innego. Z tego powodu, jeżeli ktoś planuje zarówno studiować, jak i pracować, powinien udać się na studia zaoczne, gdzie zajęcia odbywają się podczas zjazdów - w weekendy, najczęściej co dwa tygodnie lub bootcamp programistyczny online. Jest to dużo intensywniejszy kurs studiów, jednakże pozostaje czas w trakcie tygodnia na normalną pracę.

STUDENCI
Na specjalistycznych studiach dla programistów, można spotkać wiele ciekawych osób, które mają różne motywacje odnośnie studiowania.
Znane jest powiedzenie, że: "Chcieć to móc". Dotyczy to również studiów programistycznych, podczas których, jeżeli ktoś z uwagą śledzi to, co się dzieje na zajęciach, może z nich wynieść bardzo dużo. Jednakże jeżeli ktoś ma podejście, że wszystkiego chce się nauczyć w pracy i nie zamierza słuchać swoich wykładowców, to tak naprawdę marnuje swój czas na studiach - robi to tylko dla wykształcenia na papierze. Każdy, kto ma takie podejście, w późniejszym życiu zawodowym żałuje, że nie przykładał się bardziej na studiach. Inaczej jest z kolei na bootcampach - tutaj grupy są małe, bardzo często jest indywidualny opiekun-programista, jednym zdaniem: nie ma miejsca na udawanie. Trzeba się uczyć, wykonywać zadania, poprawiać błędy, kodować aż do napisania czystego, poprawnego kodu.

JAK SIĘ DOSTAĆ?

Aby móc dostać się na studia z programowania i zgłębiać tajniki tej wiedzy, należy najpierw bezwzględnie zdać maturę. Najlepiej wybrać rozszerzone przedmioty ścisłe, takie jak matematyka, fizyka czy informatyka, gdyż najczęściej na uczelniach technicznych są dużo lepiej punktowane niż przedmioty humanistyczne. Oczywiście wszystko zależy od danej uczelni i mogą zdarzyć się wyjątki od tej reguły. I znowu inaczej jest w przypadku bootcampów - tutaj lepiej najpierw zrobić test predyspozycji, kilka darmowych kursów, żeby sprawdzić czy programowanie się podoba. Bo na intensywnym szkoleniu praktyka zawodu, czyli programowanie to 90% kursu.

Wybierając się na studia z programowania należy wybierać mądrze uczelnie, na którą się aplikuje. Należy choć trochę mieć rozeznania w informatyce oraz wiedzieć, co chce się mniej więcej robić po studiach - to może ułatwić wybór uczelni. W rzypadku bootcampów mozna już pomysleć o karierze programisty, czy iść w kierunku frontendu, a może Javy? Czy chcesz uczyć się tworzenia stron internetowych czy programowania nastawionego na tworzenie aplikacji z bazą danych? Warto też zastanowić się ile ma się czasu na naukę. Studia zajmują ok. 5 -6 lat, więc jest to poważna decyzja życiowa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...