O autorze
Odpuściłem sobie studia i etat, żeby prowadzić małą firmę. Jako freelancer optymalizuję strony internetowe pod kątem poprawy wskaźników biznesowych. Ponadto wraz z moim zespołem tworzę kilka projektów dotyczących marketingu internetowego.

Czy warto programować po 40-stce?

Okazuje się, że informatyk wcale nie musi mieć jedynie dwudziestu lat, ponieważ programować można również po czterdziestym roku życia. Jedyne o czym trzeba pamiętać to fakt, że nauka programowania nie jest łatwa i zajmuje dość dużo czasu - należy zatem być świadomym, że nowym umiejętnościom będzie trzeba poświęcić trochę czasu.
Jak zostać programistą?

Należy zacząć od stwierdzenia jednego, bardzo istotnego faktu - programowanie to praca, jak każda inna. Nie ma w niej ani żadnej elitarności, ani wydumanych zarobków - jest dobrze płatna, ale tak samo jak w przypadku zawodów, w których liczą się umiejętności. Programiści to rzemieślnicy, natomiast w tym zawodzie ciągle trzeba się rozwijać, aby nie stać w miejscu.
Programistą może zostać każdy, kto ma jasno określony cel i dąży do jego realizacji. Wiek nie ma tutaj zbyt dużego znaczenia, ale liczy się czas, jaki poświęci się na przyswojenie konkretnych umiejętności i wiedzy. Należy być wytrwałym i nie zrażać się niepowodzeniami, ponieważ bez tego nie ma całego procesu nauki. Nie da się wszystkiego od A do Z idealnie opanować bez potknięć i niepowodzeń.


Młody umysł jest bardziej chłonny...

Młody umysł posiada tą zaletę, że bardzo szybko chłonie nową wiedzę, ponieważ jest ciekawy świata. Optymalnym wiekiem na naukę programowania jest gimnazjum lub liceum. Jednak z uwagi na fakt, iż nasz system edukacji nie jest do końca przygotowany do tego, aby w efektywny sposób przekazać uczniom wiedzę z zakresu programowania podczas lekcji informatyki. Dlatego bardzo często rodzice muszą zapewniać dziecku dodatkowe zajęcia z zagadnień, które go interesują, lub po prostu zapisać na specjalistyczny kurs.

Słów kilka o programowaniu

Dlaczego osoby będące po 30-stce i 40-stce zadają sobie bardzo często pytanie: "nauka programowania - czy dla mnie jest już za późno?" Wynika to głównie z faktu, iż informatyka oraz programowanie są dziedzinami stosunkowo młodymi, mającymi na dobrą sprawę zaledwie kilkadziesiąt lat. Swój boom przeżywają one od 20 lat, dlatego cała branża IT jest stosunkowo młoda, jeśli przyrówna się ją do innych. Nie należy jednak sugerować się wiekiem informatyka, ponieważ nie ocenia się przysłowiowej książki po okładce.


Droga do zostania programistą jest kręta i wyboista, nie tylko dla osób będących po czterdziestym roku życia, ale dla tych młodych również. Nie wiek jest tutaj kluczem do sukcesu, ale pasja i chęć nauki nowych rzeczy oraz ciągłe doskonale swoich umiejętności. Rozwój i samorealizacja w każdej dziedzinie to doskonały sposób na zapewnienie sobie fantastycznych rezultatów bez względu na metryczkę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...