O autorze
Odpuściłem sobie studia i etat, żeby prowadzić małą firmę. Jako freelancer optymalizuję strony internetowe pod kątem poprawy wskaźników biznesowych. Ponadto wraz z moim zespołem tworzę kilka projektów dotyczących marketingu internetowego.

Nauka programowania: nie tylko szkoła i studia!

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Są takie obszary, w których wciąż brakuje ekspertów. Wiąże się to między innymi z rozwojem technologii. Jednym z takich obszarów jest informatyka.Zostanę programistą!
Taką decyzję podejmuje wiele młodych osób, nieraz już na etapie liceum. W szkołach są tworzone profile z rozszerzoną informatyką. Jednak to nie jest tak, że każdy po takim profilu będzie dobrym programistą. Nauka programowania jednym przychodzi łatwiej, innym dużo trudniej. Potrzebne są do tego pewne predyspozycje: umiejętność logicznego myślenia, zdolności analityczne, niekiedy również umysł typowo ścisły. Wiele osób, które zostają programistami, traktuje kodowanie jako pasję - uczą się tego samodzielnie, poza szkołą, daleko wykraczając poza obowiązujący program nauczania. Tacy ludzie mają sporą szansę przebić się i osiągnąć sukces w branży.


Jak rozwijać swoje umiejętności?
Poza studiami informatycznymi, programowania można uczyć się na wiele innych sposobów. Jednym z nich jest bootcamp, czyli szkoła programowania online. Nauka odbywa się tu na podobnej zasadzie, jak w przypadku bootcampów stacjonarnych - z tym, że wszystko można robić w domowym zaciszu. Uczestnicy regularnie wykonują interaktywne zadania. W zależności od kursu, trwa on od około dwustu do kilkuset godzin, co przekłada się na kilka tygodni intensywnej pracy. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nauka programowania może być tu połączona z pracą - czas, poświęcany na kodowanie, jest elastyczny. Kursanci mają zapewnioną pomoc ze strony doświadczonego mentora, więc nie są pozostawieni sami sobie z materiałem. Bootcampy takie oczywiście zazwyczaj są płatne, ale często przyszli programiści wybierają tę właśnie opcję.

Pouczę się za darmo w sieci...
Część osób wybiera jednak darmowe możliwości, jakie daje Internet. W sieci nietrudno znaleźć platformy z bezpłatnymi kursami z IT. Jednak aby uczyć się w ten sposób, trzeba mieć naprawdę sporo samodyscypliny i wytrwałości. Nie zawsze łatwo jest zmotywować się do pracy - zwłaszcza, gdy coś w kodzie nie działa, a my nie wiemy, dlaczego. Tutaj doskwierać może brak mentora, który by doradził i podpowiedział, na co zwrócić uwagę. Niektórzy jednak potrafią w ten sposób nauczyć się całkiem sporo. Na pewno jest to dobre dodatkowe ćwiczenie, które może się przydać przy rozwijaniu swoich kompetencji programistycznych.


Podsumowując, platform i sposobów nauki programowania jest sporo. Warto poszukać opcji na miarę swoich możliwości czasowych i finansowych. Odpowiedni profil w liceum i kierunkowe studia to nie jedyna droga do tego, aby zostać programistą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...